Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? Sprawdź efekty naszej zbiórki darów dla Schroniska "Zwierzaki do wzięcia" w Goździe! 🤩
Pamiętacie naszą niedawną zbiórkę darów dla Schroniska "Zwierzaki do wzięcia" w Goździe? Jesteście ciekawi jakie przyniosła efekty i kto dołączył do nas w niesieniu pomocy zwierzakom? Odpowiadamy na te pytania oraz dołączamy dla Was kilka przydatnych informacji jak wspierać bezdomne czworonogi! Zapraszamy do lektury🙂!

Jak pomóc bezdomnym zwierzętom?

Okres zimowy, jest niezwykle ciężki dla każdego bezdomnego zwierzaka. Warto szczególnie w tym czasie nieść pomoc potrzebującym psom i kotom. Zimą schroniska są przepełnione, zdarza się, że nie są w stanie przyjąć kolejnych bezdomnych czworonogów. Warto wiedzieć, że istnieją również fundacje pro-zwierzęce, które chętnie udzielają wskazówek oraz pomagają znaleźć domy tymczasowe zwierzętom nie posiadającym schronienia. Los bezdomnych czworonogów tak naprawdę leży w naszych rękach. Apelujemy, aby Państwo nie przechodzili obojętnie widząc zmarzniętego psa, albo wygłodzonego kota. Pamiętajmy, każdy taki przypadek możemy zgłosić do urzędu gminy, policji lub wybranej przez nas miejscowej fundacji. Każdy z nas może uratować życie, czasami wystarczy jeden telefon. Nie zapominajmy, że bezdomne zwierzęta są narażone na wyziębienie, choroby, głód, brak dostępu do wody pitnej - bez pomocy człowieka ich los może być przesądzony.

W tym roku, chcąc nieść dobry przykład, Gminny Ośrodek Kultury w Stężycy wziął na cel dobro zwierzaków, których los całkowicie zależy od nas - ludzi. Dlatego też powstała akcja niosącą wsparcie miejscu, które naszym zdaniem świetnie opiekuje się zwierzętami potrzebującymi pomocy, czyli znajdującemu się tuż za miedzą schronisku “Zwierzaki do wzięcia” w Goździe (gm. Kłoczew).

Co jest potrzebne w schronisku dla zwierząt?

Zbiórka darów dla schroniska ogłoszona została w połowie listopada. W GOK Stężyca oraz Świetlicy Środowiskowej w Brzeźcach na dary czekały specjalnie przygotowane pojemniki. Czym konkretnie można było wesprzeć zbiórkę? Instytucje opiekujące się bezdomnymi zwierzętami potrzebują przede wszystkim karmy, zarówno tej suchej (preferowane są karmy w większych opakowaniach o dobrym składzie) jak i mokrej (w puszkach). Zima to czas, kiedy trzeba zadbać o ciepło podopiecznych, niezbędne są więc ciepłe koce, ręczniki czy kołdry bez pierza. Zawsze mile widziane są akcesoria takie jak: pojemniki do przechowywania karmy, miski na wodę i karmę, obroże, szelki czy smycze (najlepiej dłuższe, umożliwiające swobodne spacery) itp. Zwierzaki bez wątpienia ucieszą się również ze smakołyków i zabawek! W naszej prośbie wystosowaliśmy informację o tym, aby przynoszone karmy były lepszej jakości niż produkty powszechnie dostępne w sieciach hipermarketów. Te niestety nigdy nie będą podstawą odpowiednio zbilansowanej diety zwierząt, a wręcz mogą przyczyniać się do powstawania problemów z układem pokarmowym. Jeśli chcemy pomagać zwierzętom to znajomość podstaw prawidłowego ich żywienia jest bardzo ważna! Warto zdobyć wiedzę na temat sposobów karmienia psów oraz kotów, by nasze wsparcie przyniosło jak najwięcej korzyści dla zdrowia czworonogów.

Nasza akcja wsparcia schroniska

Ogłoszona akcja trwała do 17 grudnia, ku naszemu wielkiemu zadowoleniu, cieszyła się dużym uznaniem. Do zbiórki dołączyły lokalne instytucje i firmy: Urząd Gminy Stężyca, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stężycy oraz Sklep zoologiczny ZooArt. Kiedy rozpoczynaliśmy zbiórkę nie spodziewaliśmy się, że tyle osób włączy się w niesienie pomocy zwierzętom i uda się zgromadzić tak pokaźne ilości karmy, akcesoriów oraz materiałów do ocieplania bud. Wszystko, co otrzymaliśmy od darczyńców zapakowaliśmy do dużego auta (było wypchane aż po same brzegi!😉) i przekazaliśmy do schroniska 21 grudnia. Zatem, akurat na Święta Bożego Narodzenia zwierzaki mogły cieszyć się ze naszych podarunków. Po rozmowie z pracownikiem schroniska dowiedzieliśmy się, że dzięki naszej pomocy wszyscy podopieczni mają zabezpieczoną karmę i rzeczy najpotrzebniejsze do przetrwania najbliższego mroźnego miesiąca. Uznajemy to za ogromny sukces, i chcemy podziękować wszystkim Państwu, a w szczególności sklepowi ZooArt, który przekazał nam zapasy karmy, przysmaków oraz akcesoriów dla zwierząt.

Pomaganie jest fajne! Dziekujemy!

Liczymy, że w przyszłości podobne zbiórki organizowane przez GOK, będą mogły liczyć równie duże zainteresowanie darczyńców, planujemy organizować je cyklicznie. Jako pracownicy kultury, jesteśmy przekonani o tym, że podarowane dobro wraca, a dobro podarowane naszym bezbronnym czworonożnym przyjaciołom wraca podwójnie! Dziękujemy za Wasze wsparcie! Jesteście wspaniali! 💕

A na koniec kilka fotek! Zobaczcie jak wiele darów udało nam się przekazać i ile mieliśmy przy tym radości! 😍

Dyrektor GOK - Jarosław Wojdat z darami od sklepu ZooArt 


Dary ze zbiórki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stężycy i od indywidualnych darczyńców 
oraz maty węchowe wykonane przez dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Brzeźcach.

Pani Ela zdecydowanie zadowolona jest z efektów zbiórki! ;)


Hurra! Udało się wszystko zmieścić do auta! I wszystko już przekazane Schronisku "Zwierzaki do Wzięcia" w Goździe! 


Komentarze